-
Stále probíhá nábor nových hráčů a hráček.
Přípravka, Kadetky, Kadeti. -
Zájemci mohou vyzkoušet nezávazně přijít na Tréninky.
Přijít může kdokoli, do začátku je vše zcela zdarma. Přihláška do klubu je pro již pevně rozhodnuté.
Sedlčanská T-Ballová liga - prezentace
Co to je T-ball
T-ball je průpravná hra pro softbal a baseball určená především nejmladším dětským věkovým kategoriím. Hlavní odlišností od softbalu resp. baseballu je, že hráč na pálce neodpaluje nadhozený míč, ale pálí míč ze stativu (pevného stojanu s pružným zakončením). Díky této úpravě pravidel je hra pro mladé hráče stále živá, dramatická a dostatečně emotivní (zatímco při čekání na úspěšný odpal se většina dětí nudí). Rozvoj této průpravné hry je podporován Českou softballovou a Českou baseballovou asociací v rámci akce T-ball do škol.
Co je cílem T-ballových turnajů
- umožnit plnohodnotnou účast při kolektivní hře i sportovně méně nadaným dětem - softball je hrou nabízející celou škálu dovedností (házení, chytání, odpalování, běh). Svou oblíbenou činnost si zde najde téměř každý
- popularizace softballu a baseballu na základních školách a osmiletých gymnáziích
- představení T-ballu jako atraktivní náplně hodin tělesné výchovy
- nábor hráček a hráčů do dětských družstev softballového klubu Pegas - náborový leták
Organizace turnaje T-ballové ligy
Školní T-ballová liga je organizována jako dva na sebe navazující jednodenní turnaje v každé kategorii (v každém pololetí 1 turnaj - listopad/prosinec a duben/květen).
Akce je určena pro čtyři kategorie hráčů a hráček:
T-ball MICRO - smíšená družstva 2.-3. tříd
T-ball MINI - smíšená družstva 4.-5. tříd
T-ball MAXI - smíšená družstva 6.-7. tříd
I. kolo turnaje probíhá v hale tělocvičny GaSOŠE Sedlčany a II.kolo pak na stadionu SK Pegas Sedlčany (v sousedství s GaSOŠE Sedlčany).
Podmínky účasti:
- Vytvoření přibližně 12 členného družstva příslušné kategorie. Soupiska týmu se jmény hráčů, daty narození, názvem školy a podpisem doprovodu bude odevzdána pořadateli před začátkem prvního zápasu družstva.
- Každé družstvo musí mít sebou odpovědný doprovod (zletilá osoba), který podepisuje soupisku týmu, odpovídá za celý tým.
- Jedna škola může nominovat i více družstev dané kategorie.
- Hráči jednoho týmu musí mít alespoň částečně v jednotné oblečení (min. dresové tričko).
- Zúčastní-li se turnaje družstvo prokazatelně utvořené kompletně z hráčů mladších ročníků než je nejmladší kategorie, bude automaticky na začátku každého utkání zvýhodněno pěti body -> utkání začíná za stavu 5:0 pro mladší hráče/hráčky.
- Bude-li za tým výjimečně startovat jeden nebo více hráčů o rok starších (v nejstarší kategorii), bude družstvo soupeře zvýhodněno pětibodovým náskokem.
- Výjimku (start starších hráčů/hráček) povoluje ředitel turnaje pouze ze závažných důvodů !
Vítěz a další pořadí
Turnaj se hraje systémem 2x každý s každým. Hraje se podle dále uvedených pravidel pro T-ball + úprav pro tento turnaj. Konečné pořadí určuje:
- počet získaných bodů (vítězství - 2 body, prohra - 1, skreč - 0)
- poměr vzájemných utkání
- vzájemný poměr doběhů umožněných soupeři
Družstva, které v průběhu obou kol turnaje dosáhnou nejlepšího výsledku získají pohár a titul Vítěz Sedlčanské T-BALLové ligy.
Pořadatel
Pořadatelem T-ballových turnajů je softballový klub SK Pegas Sedlčany z.s.
Garantem turnajů za SK Pegas je Tomáš Langer (724 926 336, lang.tlj@centrum.cz)
T-ball: Pravidla pro softball hraný ze stativu
Pro hru ze stativu platí pravidla softballu a následující úpravy:
- Hráč na pálce neodpaluje nadhozený míč, ale pálí míč ze stativu (pevného stojanu s pružným zakončením).
- Dopadne-li odpálený (sražený) míč do kruhové výseče vyznačené do vzdálenosti 2,5 metru od stativu, je to chybný odpal.
- Pokud se míč z této výseče vykutálí do pole, míč je ve hře.
- Důsledkem poražení stativu je chybný odpal.
- Míč chycený ze vzduchu znamená aut i když pálkař porazí stativ.
- Jakékoliv 3 chybné odpaly znamenají aut pro pálkaře.
- Běžec smí opustit metu až po odpalu, jinak se jedná o předčasný výběh.
- Rozehra končí, jakmile se míč vrátí k nadhazovači. Vrácení míče chytači se nepovažuje za rozehru.
- Míč na stativ pokládá rozhodčí a pálkař smí začít s odpalem až po slovním pokynu rozhodčího „HRA“.
- Výšku stativu nastaví rozhodčí za účasti vedoucích družstev před zápasem a po celý zápas je neměnná.
- Běžci musejí používat helmy.
- Stativ je umístěn na pravé straně pravého pálkařského území tak, že střed stativu je na středu pálkařského území a osa stativu je na pravé čáře tohoto území.
- Pálkařské území pro hru ze stativu je vymezeno takto: k původnímu pravému pálkařskému území se po pravé straně přidá ještě jedno, takže stativ bude uprostřed.
- Pálkař nesmí při odpalu vystoupit z pálkařského území.
Sedlčanská T-ballová liga (úprava výše uvedených pravidel)
Tato úprava se rovněž běžně používá pro turnaje v hale:
- Hraje se na čas, družstva se střídají po 4 minutách hrubého času na pálce a v poli (3 směny) bez ohledu na počet autů (hrací doba zápasu je přibližně 30 minut). Pro střídání v poli a na pálce max. 1 minuta. Hra končí v okamžiku, kdy zazní signál (hvizd, gong, klakson apod.). Běžci, který doběhl na domácí metu při nebo po klaksonu, se bod ve směně již nezapočítává. Družstvo nemá v zápase nárok na poradu.
- Obránci nepoužívají rukavice. Útočníci odpalují se ze stativu, ke hře se používají měkké míče (stlačený molitan). Používání helem u pálkařů a běžců není nařízeno.
- Hru zahajuje a každý odpal povoluje rozhodčí odstoupením od stojanu. Promáchnutí pálkou mimo stojan je strike a mrtvý míč, zásah pálkou do stojanu je faul ball, bez možnosti autovat pálkaře. Dobrý odpal musí dopadnout do výseče aspoň 2,5 m od stojanu (vyznačeno čárou), jinak je to též faul ball. Je-li stojan zasažen za stavu "2 strike", je pálkař aut (strike aut).
- Hraje-li se v tělocvičně, pak míč odpálený a přímo odražený od stěny do pole je ve hře. Míč odražený do pole ze zámezí nebo z pole do zámezí je faul ball. Míč odražený od stropu je aut pro pálkaře. Je-li odražený míč od stěny chycen v letu, pálkař je aut.
- Běžci z met mohou vyběhnout v okamžiku, kdy pálka protne osu stojanu. Při kontaktu pálky s míčem mohou pokračovat v běhu, pokud není faul ball, v ostatních případech se vracejí. Není povoleno "kradení met". Pravidlo předčasného výběhu platí. Rozehra končí, drží-li chytač míč ve svém území nebo drží-li míč rozhodčí - zpravidla po zahrání nebo pokusu o aut na domácí metě. Neexistují přehozy, míč je buď ve hře nebo blokován.
- Pokud utkání skončí v řádném hracím čase (po ukončených směnách) remízou, následuje hned rozpal.
- Rozpal: vedoucí družstev vyberou tři hráče/hráčky svého týmu a nahlásí jejich jména, čísla dresů a pořadí na pálce hlavnímu rozhodčímu. Poté se družstvo, které má pokračovat ve hře v obraně se rozestaví v poli. Označení tři hráči/hráčky útočícího družstva nastupují na pálku v předem určeném pořadí. Hraje se na tři auty nebo do ukončení rozehry po startu třetího pálkaře/pálkařky na pálce.
Družstvu v útoku se započítává jako bod každá meta získaná některým ze tří startujících hráčů/hráček. Běžci na získaných metách nezůstávají. Konečný zisk bodů (met) se provede po ukončení rozehry, po startu třetího pálkaře/pálkařky.
Po ukončení rozehry - po startu třetího pálkaře/pálkařky se družstva vymění a na pálku nastoupí určení pálkaři/pálkařky družstva majícího dohrávku.
Pokud je stav bodů po ukončení rozpalu opět shodný, pokračuje další kolo do kterého musí vedoucí družstev nasadit jiné tři pálkaře/pálkařky. To vše až do konečného rozhodnutí.
Taktika
Obrana:
- aut na první metě je vždy šlapací (zašlápnu-li metu s míčem v ruce dříve, než na ní pálkař doběhne, je pálkař aut)
- při nuceném postupu běžců (viz útok) stačí tečovat metu (stačí se mety dotknout s míčem v ruce - např. na ni šlápnout)
- běžce mimo metu můžeme kdykoliv autovat dotykem ruky ve které držíme míč (tedy i pokud přeběhne druhou či třetí metu)
Útok:
- na správný odpal máme pouze 3 pokusy (švihy)
- naučte děti, aby pálku po odpalu pokládaly na žíněnku vpravo od metové čáry směrem k 1.metě (pálku neodhazovat -> bezpečnost). Pokud pálkař pálku odhodí je aut !!!
- první metu můžeme po odpalu proběhnout a bezpečně se vrátit, při přeběhnutí ostatních met nám hrozí riziko vyautování dotykem
- běžci vybíhají z met až při správném odpalu (předčasné výběhy či postup na špatné (netrefené) odpaly není dovolen
- běžci jsou nuceni postupovat po metách vždy, když mají za sebou obsazené všechny mety a míč je odpálen do země (nucený postup)
- při odpalu do vzduchu všichni běžci (bez ohledu na obsazenost met za nimi) čekají na metě až do okamžiku, kdy míč bude chycen či puštěn a až pak mohou postupovat (pokud je míč chycen) či musí postupovat (pokud je míč puštěn na zem a všechny mety za běžcem jsou obsazené)
Průpravné hry když je vás málo
Chcete si zatrénovat teeball, ale nemáte k dispozici více než 12 hráčů? Nevadí, pořád ještě můžete hrát. Rozdělte hráče na tři podobně silné týmy po 4. Dva týmy budou vždy hrát v obraně (a tak budete mít téměř kompletní obranu) a jeden tým je na pálce. Po třech autech (či např. 3 bodech) se vše posune -> útočící tým jde do obrany a jeden z bránících jde útočit. Celá směna je tak uzavřena v okamžiku, kdy se všechny týmy vystřídaly na pálce.
Je vás ještě méně či máte opravdu malý prostor ?
Máte pouze 9 hráčů? Nebo jen 8, 7 nebo 6? Nebo je vaše tělocvična opravdu malá? Nevadí, zahrajte si „longball“. Dokonce si můžete ve škole vytvořit svou vlastní zimní longballovou ligu.
Longball Jedná se o modifikovaný teeball, vhodný zejména pro malé obdélníkové tělocvičny. Vymezte pravoúhlé hřiště (domácí meta v rohu - stativ na domácí metu, umístěte zdvojenou 1. metu (bezpečnost běžců a polařů) do vzdálenosti 12-14 metrů (po delší straně tělocvičny a kužel na druhé pomezní čáře (vymezuje pouze okraj hřiště). Dále vyznačte zónu o poloměru cca 6 metrů – žádný polař nesmí stát uvnitř a odpálený míč nesmí zůstat v této zóně, jinak je špatně odpálený. Jeden z polařů je prvním metařem, ostatní jsou libovolně rozmístěni v povoleném prostoru. Tým v útoku postupně chodí na pálku a snaží se odpálit a doběhnout na první metu dříve, než je na ní zahrán šlapací aut. Míč chycený ze vzduchu je rovněž autem. Pokud běžec bezpečně doběhne získává pro své družstvo bod a zařazuje se na konec pálkařského pořadí (nezůstává na metě). Obrana a útok se střídají po zahrání třech autů nebo po získání třech bodů. Pokud tým prohrává, na pálce může zůstat do té doby, než jsou zahrány tři auty nebo se tým dostane o tři body do vedení. Pokud tým vyhrává, může skórovat pouze tři body za směnu.
Máte opravdu malé děti (do 7 let) ?
Malé děti mívají problémy s držením míče a jeho házením. Přesto i ony mohou hrát jednoduchou hru s názvem „blastball“.
Blastball Hra probíhá na stejném hřišti jako longball, ovšem hráči v obraně mají za úkol míč pouze chytit a nikoliv házet. Míč chycený přímo ze vzduchu je aut. Míč odpálený po zemi musí polaři zachytit, zvednout nad hlavu a zvolat „mám“. Pokud se tak stane dříve, než pálkař doběhne na první metu, je pálkař aut. Ostatní pravidla jsou shodná s longballem.